BARF u kociąt – jak to wygląda? [film]

BARF u kociąt – jak to wygląda? [film]

Jak wygląd BARF u kociąt? Kiedy mogą zacząć go jeść? Ile jedzą? Czy może im zaszkodzić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej 🙂

Wiele osób ma wątpliwości jeśli chodzi o podawanie BARFa maluchom. Tak naprawdę to najpierw należałoby się zastanowić jak wygląda przejście z mleka na pokarm stały u kotów w naturze. Analogiczny schemat można obserwować jeśli podaje się kotom Whole Prey. Kocia mama przynosi upolowane przez siebie ofiary do gniazda. Maluszki mają okazję żeby zacząć naukę polowania oraz żeby wypróbować swoje nowe ząbki na stałym pokarmie. Kiedy się to dzieje? Zazwyczaj już między 5 i 7 tygodniem życia kociąt. Początkowo maluchy jeszcze nie za bardzo sobie radzą z gryzieniem, w szczególności z gryzieniem kości. Matka czeka aż skończą próby poradzenia sobie z pokarmem i zjada ofiary przy nich. Tak samo w hodowli, w której pojawia się karmówka, matka przynosi myszkę lub ptaszka dzieciom. One starają się poradzić sobie z wyzwaniem. Często już 5-tygodniowym kociętom udaje się zjeść niewielką myszkę lub 1-dniowego kurczaczka. Czasem zajmuje im to więcej czasu. Jak więc jest z tym BARFem? BARF podajemy częściowo zmielony, częściowo w kawałkach. Jest to forma o wiele prostsza do zjedzenia przez kocięta. Co za tym idzie o wiele szybciej sobie radzą i przystosowują się do tego pożywienia. Same nabierają ochoty na konsumpcję BARFa ok 5-7 tygodnia. Zdarzają się jednak kocięta, które nawet wcześniej dorywają się do miski. Zazwyczaj dobrze pilnować żeby w trakcie pierwszego posiłku nie zjadły za dużo, żeby szok dla żołądka nie był zbyt wielki dla nieprzyzwyczajonego do stałego pokarmu kociaka. W końcu w naturze raczej im się nie udaje od razu zjeść całej myszki czy ptaszka przy pierwszym podejściu. Jeżeli przy odchowaniu miotu pojawią się problemy, np. kotka ma za mało pokarmu, lub pokarm straciła, to można zacząć podawać maleńkie dobrze rozdrobnione fragmenty mięsa (bez suplementów) już w wieku 3,5 tygodnia. Na początku 2-3 kuleczki ziarnka grochu dziennie do pyszczka, po 2-3 dniach kocięta zaczynają jeść same, wtedy można zwiększyć ilość i zacząć wprowadzać BARF z kompletem suplementów. Trzeba jednak też pamiętać o jednej rzeczy – koty zjadając naturalne ofiary, spożywają je razem z futrem lub piórami, które wspomagają pasaż pokarmy przez jelita i zapobiegają zaparciom. Szczególnie podatne na zaparcia są malutkie kociaki i warto do ich BARFa dodać niewielką ilość rozdrobnionych warzyw, które mają spełniać tę samą funkcję co pióra i futro w naturalnym kocim pożywieniu. Lewatywa u takich maluszków to żadna przyjemność!

Ile jedzą starsze kocięta? Wszystko zależy ok kociaka 🙂 Generalnie do ukończenia roku życia nie ograniczamy dostępu do jedzenia. Statystyczny kociak syberyjski w momencie opuszczenia hodowli je ok. 250g BARFa dziennie (statystyczny, nie znaczy każdy!).

barf dla kociąt
6-tygodniowy maluch przy misce z BARFem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *