First Snow*PL

Jak się robi BARF? – krótki instruktaż

Jak się robi BARF
Sprzęgło ślimaka

W co się zaopatrzyć i co przygotować żeby zrobić swoją pierwszą (i nie tylko) mieszankę BARF?

Na pewno przyda się maszynka do mielenia mięsa – można w niej zmielić nie tylko samo mięso, ale i mięso z kością, np. skrzydełka. Dodatkowo aby sobie ułatwić życie można nabyć szarpak oraz ucięty nożyk do maszynki – pozwoli to nam zaoszczędzić czas, gdyż maszynka potnie za nas mięso na kawałki. Czasem zdarza się, że maszynka przestanie działać, w szczególności gdy mielimy żylaste mięso bądź skóry. Należy wtedy sprawdzić czy nie połamało się sprzęgło ślimaka – jeśli tak, to mając w domu zapasowe (koszt ok. 2-3 zł) możemy je samodzielnie wymienić.

BARF dla kotów
Sitko do mielenia, szarpak, nożyki (w tym jeden z uciętymi dwoma skrzydełkami) oraz maszynka do mielenia Zelmer Diana

Konieczne będą wagi – jedna normalna kuchenna do ważenia mięsa, druga – jubilerska do odważania suplementów. Wagę jubilerską można kupić już za 10zł.

BARF dla kotów

Następnie przygotowujemy i ważymy mięso oraz komponujemy przepis. Na zdjęciu uda z gęsi, skrzydełka kurze, udziec z indyka bez kości oraz podroby – serca indycze, wątroba kurza i żołądki gęsie. Jak się robi BARF

Dzienne zapotrzebowanie kota na mięso wynosi ok. 25g mięsa na kilogram ciała kota. Przykładowo – kot o wadze 4 kg potrzebuje dziennie 100g mięsa – czyli ok. 140g gotowej mieszanki. UWAGA! Mięso dla kota powinno być średniotłuste! Kot ma duże zapotrzebowanie zarówno na białko jak i tłuszcz, natomiast prawie zerowe na węglowodany.

1/3 mięsa należy zmielić aby móc w niej rozprowadzić suplementy i dodatkową wodę. Reszta powinna być pokrojona na kawałki aby kot mógł gryźć, ćwiczyć szczękę oraz ścierać kamień nazębny.

jak zrobić BARF
Mięso zmielone na sitku i na szarpaku

Taurynę oraz sól należy rozpuścić w wodzie, resztę suplementów można wsypać do zmielonej części mięsa. Można używać suplementów naturalnych, takich jak:

  • hemoglobina wołowa/fortain/świeża krew,
  • sól (niejodowana)/himalajska,
  • tauryna
  • jod z alg,
  • drożdże browarnicze,
  • łupiny nasienne babki jajowatej bądź babki płesznik (zamiast nich można użyć warzyw jako balastu, np. gotowanej dyni lub marchewki),
  • wapno z alg/sproszkowane skorupy jaj (przy kotach z wysokim pH moczu cytrynian wapnia),
  • żółtko,
  • olej z łososia,
  • Tokovit E
  • wątroba
  • tran/ryby (tylko niektóre gatunki i tylko dzikie odmiany – np. łosoś aby miał odpowiedni poziom wit. D musi być dziki, a nie hodowlany),

Można też kupić gotowe preparaty jak Easy BARF lub Felini Complete i dodać do mięsa zamiast naturalnych suplementów. Spis suplementów diety BARF.

Nie należy zapomnieć o dodaniu odpowiedniej ilości dodatkowej wody do mieszanki!

IMG_0912

Na koniec po wymieszaniu wszystkich składników należy przygotować pojemniczki i poporcjować mieszankę, którą później wkładamy do zamrażarki.TAURYNABARF dla kotów

Teraz wystarczy tylko codziennie wyjąć porcję do rozmrożenia i podać kotu. Smacznego!

PS. Należy uważać aby dodatkowi pomocnicy ukradkiem nie ściągnęli składników mieszanki 😉

BARF dla kotów