First Snow*PL

Kocia wyprawka – Czego kot potrzebuje w domu

Kuweta i żwirek

Kuweta to jedna z niezbędnych rzeczy, które musi mieć każdy właściciel kota w domu. Można wybierać spośród wielu rodzajów. Może być otwarta lub kryta, samoczyszcząca, do postawieniu w rogu, imitująca szafkę… Kuwetę należy tak dobrać, żeby była wygodna zarówno dla nas jak i naszego kota. Należy również zwrócić uwagę na rozmiar kuwety i jeśli np. mamy Maine Coona to nie zafundować mu mini-kuwety, w której się nie będzie mieścił. Najtańsze i zajmujące najmniej miejsca są kuwety otwarte. Kuwety kryte mają ten plus, że żwirek się mniej nosi oraz redukuje się przykre zapachy (przykrych zapachów można też się zupełnie pozbyć stosując odpowiednią dietę). Poniżej kilka przykładów kuwet:

neva masquerade

Oprócz tego dobrze jest się zaopatrzyć w łopatkę do wyrzucania żwirku z kuwety, np. taką:

neva masquerade
Łopatka do czyszczenia kuwety

Żwirek również należy dopasować do naszych i kocich indywidualnych potrzeb. Istnieją żwirki zbrylające i niezbrylające. Te drugie posiadają tę zaletę, że zbijają się w grudki, które potem łatwo można wyjąć łopatką i wyrzucić. Żwirki dzielimy na:

Drewniane – produkowane z włókien roślinnych, ekologiczne i biodegradowalne, można je wyrzucać do toalety. Są bardzo wydajne. Roznoszą się, ale istnieją też wersje dla kotów długowłosych, które są mniej wynoszone z kuwety.

Bentonitowe – w postaci grubego piasku, posiadają bardzo dobre właściwości absorpcyjne, dobrze chłoną też zapachy. Bardzo noszą się, minusem jest też to, że nie można ich wyrzucić do toalety. Często można kupić w różnych wersjach zapachowych, aczkolwiek nie każdemu kotu może przypaść to do gustu.

Silikonowe – są zrobione z żelu krzemionkowego, który posiada bardzo dobre właściwości higroskopijne, a oprócz tego dobrze chłonie zapachy. Nie pyli, mniej przykleja się do łapek niż inne żwirki. Są niezbrylające, ale kuweta nie wymaga czyszczenia za każdym razem kiedy kot się załatwi. Żwirek wymienia się co jakiś czas, kiedy zmieni kolor. Należy być czujnym i sprawdzać czy kot nie je tego rodzaju żwirku – może się to wiązać z problemami zdrowotnymi.

neva masquerade

My od dłuższego czasu używamy żwirku kukurydzianego – dobrze się zbryla, można go wyrzucić do toalety i jako że jest dość ciężki to tylko niewielkie ilości są wynoszone z kuwety i roznoszone o domu.

Aby zmniejszyć ilość żwirku rozniesionego po domu można kupić wycieraczkę przed kuwetę, na której zostaje duża część żwirku po wyjściu kota z toalety.

kocia wyprawka
Wycieraczka pod kuwetę

Miseczki

Nasz kot może jeść zarówno z misek ceramicznych, plastikowych jak i metalowych. Niekoniecznie muszą być kupione w sklepie zoologicznym. Wystarczy, że poświęcimy jedną z naszych miseczek, albo ewentualnie talerzyk. Miski sprzedawane jako akcesoria dla zwierząt są zazwyczaj tak zaprojektowane żeby zminimalizować możliwość wywrócenia naczynia. Żeby zachęcić kota do picia większej ilości wody można kupić kocią fontannę.

neva masquerade

Można też kupić automat na karmę, który otworzy się o zaprogramowanej przez nas godzinie. Jest to dobre rozwiązanie na raczej krótkie nieobecności w domu (pamiętaj, nigdy nie zostawiaj kota w domu samego na dłużej niż 2 dni).

kocia wyprawka
Miska automatyczna na karmę

Drapak i legowisko

U kota drapanie jest naturalnym odruchem. Czyniąc to zwierzę ostrzy pazury, rozciąga się oraz znaczy terytorium. Drapania nie da się oduczyć, ale można zadbać o to żeby zamiast niszczyć meble nasz pupil używał specjalnie do tego przeznaczonych mat lub drapaków. Można zakupić drapaki o różnych wymiarach i kształtach, np. drzewka, tuby. Wiele z nich ma zintegrowane legowiska. Bardzo ważne jest to gdzie stoi drapak, nieodpowiednie jego umieszczenie może skutkować brakiem zainteresowania ze strony kota. Przy odrobinie kreatywności można też samemu wykonać drapak. Jednymi z najlepszych na rynku są drapaki firmy Rufi. Niestety nie są one tanie, ale starczą na długie lata – są prawie nie do zdarcia.

kocia wyprawka

W zasadzie zakup legowiska nie jest obowiązkowy. Wystarczy położyć kocyk na parapecie, poduszkę na krześle lub przynieść pudełko i większość kotów potraktuje to jako miejsce do spania.  Jednak wiele firm oferuje specjalnie zaprojektowane ładne legowiska. Mogą one być w owalne, okrągłe, prostokątne, w kształcie domku, zawieszane na ścianie jako półka, montowane na parapecie, kaloryferze… Poniżej przykłady:

wyprawka dla kota

Zabawki

Nie należy zaniedbywać zabawy z kotem. Zacieśnia ona więź między właścicielem i zwierzęciem, ćwiczy umiejętności polowania oraz rozładowuje stres i agresję. Najlepiej spisują się zabawki imitujące ptaszki i myszki, dobrze żeby szeleściły, toczyły się lub furkotały. Wybór na rynku jest olbrzymi, na pewno każdy znajdzie zabawkę najbardziej odpowiadającą konkretnemu zwierzakowi. Można też kupić zabawki nasączone kocimiętką i walerianą, które na pewno sprawią przyjemność naszemu pupilowi.

blog o kotach

Transporter

Aby móc przewozić swojego kota trzeba zaopatrzyć się w transporter. Można je kupić w różnych rozmiarach. Mogą też być otwierane z boku lub od góry. Niektóre są też zaopatrzone w kółka, dzięki którym można go za sobą ciągnąć jak walizkę. Są też transportery kosze wiklinowe, składane torby a nawet specjalne zabezpieczone kosze do mocowania na kierownicy roweru.

blog o kotach

Akcesoria

Oprócz wyżej wymienionych rzeczy można kupić cążki do przycinania pazurków (bardzo przydatne), posiać trawę do podskubywania (żeby pomóc kotu w odkłaczaniu), szczotki i grzebienie do futra, trymer (pomaga usunąć martwy podszerstek), szelki do wyprowadzania na spacer, ewentualnie szampony i odżywki do futra (w szczególności gdy myślimy o wystawach).

blog o kotach