First Snow*PL

Bezpieczny dom dla kota

Bezpieczny dom dla kota

dead cat

Jak stworzyć bezpieczny dom dla kota? Na początku należy zadać sobie pytanie czy kot ma być wychodzący czy nie i jakie niebezpieczeństwa czyhają na niego w domu i na zewnątrz. Jeżeli kot został wychowany w domu to nie należy go wypuszczać na dwór. Dlaczego? Ponieważ dla takiego zwierzęcia to nasze mieszkanie jest naturalnym środowiskiem i nigdy nie nauczył się jak należy radzić sobie i zachowywać się na świeżym powietrzu. Wiele osób uważa, że kota należy wypuszczać, bo każdy zwierzak tego potrzebuje. Nie jest to prawdą. Koty wychowane i mieszkające w domu będą czuły się niepewnie na dużych otwartych przestrzeniach. Poza tym większość wypuszczanych wolno kotów prędzej czy później, niestety, ginie pod kołami samochodów. Grożą im również inne niebezpieczeństwa, np. inne, obce, wrogie koty, psy oraz możliwość zarażenia się niektórymi śmiertelnymi chorobami, takimi jak FeLV czy FIV, na które nie ma lekarstwa (koty zarażają się nimi przy bezpośrednim kontakcie). Z drugiej strony są koty urodzone na wolności, które dobrze sobie radzą i zabieranie takiego zwierzęcia do domu i zamykanie w czterech ścianach prawie zawsze uczyni go nieszczęśliwym.

Hodowla neva masquerade
bezpieczeństwo kota

Jeżeli koniecznie chcesz aby Twój kot od czasu do czasu wyszedł na dwór to kup mu specjalne szelki do wyprowadzania na spacery. Pamiętaj jednak, że podczas spacerów trzeba mieć oczy dookoła głowy, w szczególności należy uważać na puszczone luzem psy.

Podjęliśmy decyzję, że nasz pupil będzie niewychodzący. Czy nic mu w takim razie nie grozi? O co trzeba zadbać żeby kot był bezpieczny w domu?

Bezpieczne okno

Bardzo niebezpieczne są okna uchylne i okna dachowe. Przez okno dachowe kot może bez problemu wyjść na dach. Jeszcze gorsze jest okno uchylne, które nam zazwyczaj wydaje się bezpieczne dla kota. Koty są z natury ciekawskie i kusi je to co jest po drugiej strony szyby. Znane są bardzo częste przypadki zwierzaków, które włożyły łapę w szczelinę w oknie i nie mogły jej wyjąć (złamanie, czasem amputacja). Natomiast skok na górną ramę uchylonego okna kończy się zazwyczaj wypadnięciem kota z wysokości lub zakleszczeniem w szparze uchylnego okna (w najgorszym przypadku kończy się przerwaniem rdzenia i śmiercią). Zaklinowany kot najczęściej szarpie się próbując się wydostać, co skutkuje tym, że zakleszcza się coraz bardziej i uszkadza coraz więcej narządów wewnętrznych, a obrażenia mogą ujawnić się dopiero po pewnym czasie i doprowadzić do śmierci. Poniżej film z akcji ratunkowej kota zaklinowanego w uchylnym oknie.

Jest kilka sposobów na zabezpieczenie okna (można samemu kupić potrzebny sprzęt, albo zamówić usługę osoby zajmującej się zabezpieczaniem okien i balkonów). Poniżej kilka przykładów:

dom bezpieczny dla kota

 Bezpieczny balkon

Jeżeli ktoś ma balkon to wie, że koty uwielbiają na nim przesiadywać godzinami. Obserwują życie uliczne, przelatujące ptaszki, muchy, motylki, wylegują się w słońcu na parapecie… Tylko szczelnie zabezpieczony balkon pozwoli nam ze spokojem fundować kotom te atrakcje. Bo wystarczy, że koło balkonu przeleci ptaszek i mimo że kot wie, że znajduje się wysoko to instynkt łowcy wygra i zwierzę skoczy za ptaszkiem.
Przytoczę tu historię kota z mojej rodziny. Drugie piętro, dość duży balkon, z jednej strony balkonu odchodząca rynna ciągnąca się wokół spadzistego dachu. Ciapa był bardzo ciekawskim kotem, kilkukrotnie wchodził do rynny i miał problem żeby wrócić, bo nie miał jak się odwrócić, musiał cofać się tyłem. Mały, przylegający do rynny  fragment balkonu został zabezpieczony w obawie, że kot za którymś razem spadnie. Nie doceniono uporu Ciapy w dążeniu do celu – zwierzak chciał obejść zabezpieczenie i ześlizgnęły mu się łapy. Spadł (tylko) z drugiego piętra na kostkę chodnikową. Godzina 21, wzywanie z domu weterynarza do lecznicy, prześwietlenia, kroplówka, sterydy, morfina… Niedowład całej tylnej części ciała, rentgen nie wykazał złamania kręgosłupa, rozległe obrażenia wewnętrzne. Bezsenna noc w oczekiwaniu, że może mu się jednak uda, może przeżyje. Dopajanie pipetką do pyszczka, próby uspokojenia kota, czuwanie. 3 nad ranem, ostatnie spojrzenie szeroko otwartych cierpiących oczu zwierzęcia. Ciapa odszedł, miał rok.
Ku przestrodze wszystkich:
ZABEZPIECZAJCIE BALKONY, NIECH WAS NIE ZMYLĄ HISTORIĘ O KOTACH, KTÓRE PRZEŻYŁY, MYŚLCIE O TYCH, KTÓRE ZGINĘŁY!

Nasze zabezpieczenie balkonu kosztowało dokładnie 34,80zł oraz półtorej godziny poświęcone na zamocowanie i przycięcie siatki. Siatkę kupiliśmy w zooplusie: taką jak tu. Siatki z zewnątrz praktycznie nie widać.

zabezpieczenie balkonu
Tak wyglądał nasz balkon po zamocowaniu siatki.

Linki do kilku firm mających w swojej ofercie siatki dla kotów oraz firm zajmujących się zabezpieczaniem balkonów:

Jeżeli nie chcesz lub nie możesz wywiercić dziur na balkonie żeby umocować siatkę to możesz zamówić stelaż pod wymiar balkonu np. w firmie produkującej namioty. Do tego można zamówić siatkę z wykończonym brzegiem (też pod wymiar) w firmie robiącej sieci rybackie. W takich firmach również można zakupić wolierę na zewnątrz jeżeli ktoś ma ogródek.

blog o kotach
Woliera Sandry

Nieszkodliwe i szkodliwe rośliny

rośliny nieszkodliwe dla kota

Koty często podgryzają kwiatki doniczkowe będące ozdobą domu. Niektóre rośliny mogą mieć niekorzystny wpływ na kocie zdrowie. Poniżej lista roślin nieszkodliwych dla naszych pupili (ze strony http://www.koteria.org.pl) oraz spis roślin toksycznych.

Nitki, sznurki, włosy anielskie

Koty mają tendencję do zjadania długich i cienkich przedmiotów. Może się to skończyć tragicznie gdyż koci organizm może sobie nie poradzić z wydaleniem np. nitki lub włosa anielskiego z choinki. Fragmenty mogą wrosnąć w jelita lub je przeciąć oraz zaklinować się w żołądku i nawet operacja może nie uratować kociego życia. Zachęcam do przeczytania historii Armanda, który połknął anielski włos oraz Alphinki, która połknęła nitkę.
*Posiadanie doniczki z wysianą trawą dla kota zmniejsza nieco chęć zjadania nitek/sznurków.

Pralka, mikrofalówka, piekarnik

blog o kotach

Zawsze przed włączeniem urządzeń domowych na tyle dużych żeby zmieścił się w nich kot należy się upewnić, że nie ma w nich naszego pupila. Koty lubią małe zamknięte przestrzenie i traktują je jak kryjówkę i bezpieczne schronienie nadające się do drzemki.

Chemikalia, lekarstwa, jedzenie

W każdym domu są substancje szkodliwe dla kota. Każdy używa detergentów, a mało kto zastanawia się nad tym, że kot który przejdzie po świeżo umytej podłodze liże później łapy i zlizuje a nich środki chemiczne użyte wcześniej do mycia powierzchni. Najbezpieczniej jest używać łagodnych środków (może i podłoga nie będzie tak lśniąca jak to reklamują producenci środków czyszczących, ale na pewno unikniemy „dziwnych” problemów żołądkowych naszych zwierzaków).
Nie należy również zostawiać na wierzchu leków. Nasz pupil może je zjeść, a połknięcie niektórych powszechnie stosowanych leków (np. paracetamol) może skończyć się nawet śmiercią zwierzęcia. Nie należy również podawać kotu samodzielnie żadnych leków bez konsultacji z kompetentnym lekarzem weterynarii.
Nie zostawiajmy też na wierzchu „ludzkiego” jedzenia, gdyż nie jest ono odpowiednim pożywieniem dla kotów i może powodować ciężkie zatrucia i inne problemy zdrowotne.

 Inne

Dobrze jest również chować noże i inne ostre przedmioty. Należy zwracać uwagę żeby kot nie chodził po gorącej kuchence gazowej/płycie kuchennej. Niektóre zwierzaki są też bardzo zainteresowane sedesem. Znane są przypadki wpadnięcia do ubikacji. Obserwujmy więc naszego pupila czy nie ma zapędów do tego żeby zaglądać do sedesu. Kąpiel po wypadku „łazienkowym” na pewno nie będzie przyjemna ani dla właściciela ani dla futrzaka. Niektóre koty zaczynają również pić wodę z muszli klozetowej – nie jest to higieniczne, a ponadto jeżeli używamy różnego rodzaju kostek do czyszczenia toalet to wypicie takiej wody może skutkować silnym zatruciem.

bezpieczny dom dla kota