First Snow*PL

Trochę o kolorach

Kolory

Koty syberyjskie mogą mieć kolory: czarny (n), niebieski (a), rudy (d), kremowy (e), czarny szylkret (f), niebieski szylkret (g).

W federacji FIFe koty Syberyjskie podzielone są na 9 grup kolorystycznych:

I grupa: koty czarne oraz niebieskie gładkie (niepręgowane)
II grupa: koty czarne oraz niebieskie gładkie z dodatkiem bieli
III grupa: koty czarne i niebieskie pręgowane oraz koty czarne i niebieskie złote
IV grupa: koty czarne i niebieskie pręgowane z bielą oraz złote czarne i niebieskie z bielą
V grupa: koty rude, kremowe i czarne szylkretki, niebieskie szylkretki, zarówno gładkie jak i pręgowane oraz koty złote: rude, kremowe, czarne szylkretki, niebieskie szylkretki
VI grupa: koty rude, kremowe i czarne szylkretki, niebieskie szylkretki, zarówno gładkie jak i pręgowane, wszystkie z bielą oraz koty złote z bielą: rude, kremowe, czarne szylkretki, niebieskie szylkretki
VII grupa: koty srebrne i dymne
VIII grupa: koty srebrne i dymne z bielą
IX grupa: koty białe

Natomiast koty Neva Masquerade podzielone są tylko na 2 grupy:

I grupa: koty we wszystkich kolorach bez bieli
II grupa: koty we wszystkich kolorach z bielą[/fusion_text][/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_2″ last=”yes” spacing=”yes” background_color=”” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”” padding=”” class=”” id=””][fusion_text]

hodowla neva masquerade
Kalinka od Ivanki*PL – SIB f 22 (grupa V) – czarna szylkretka klasycznie pręgowana

kolory

Pręgowanie

Wyróżniamy 4 rodzaje pręgowania: klasyczne (22), tygrysie (23), cętkowane (24) oraz ticked (25). Jeżeli nie da się zidentyfikować wzoru pręgowania używa się symbolu 21.

wzory pręgowania

pregowanie koty

Ilość bieli

Van (01) – Kot jest prawie cały biały. Na głowie ma 2 rozdzielone plamy koloru, kolor na ogonie. Dozwolone są również 3 małe plamki na ciele lub łapach. Klatka piersiowa oraz brzuch muszą być białe. W przypadku kotów pręgowanych zawsze określa je się symbolem 21 – niekreślony wzór pręgowania.

van

Arlekin (02) – Ilość koloru na ciele waha się od 1/4 do 1/2. Preferowane są kolorowe plamy otoczone przez biel. Wszystkie koty pręgowane określa się symbolem 21.

arlekin

Bikolor (03) -Kolorowe plamy muszą być wyraźnie oddzielone od siebie. Kolor pokrywa od 1/2 do 3/4 ciała. Biel musi być na łapach, klatce piersiowej, pyszczku i brzuchu.

bikolor

Nieokreślona ilość bieli (09) – dowolna ilość bieli w dowolnych miejscach na ciele.

hodowla kotów syberyjskich
Korba od Ivanki*PL – SIB f 09 – czarna szylkretka z białym

Srebro, Złoto

U kotów srebrnych (s) podstawa włosa jest jasna, często biała, a barwa występuje na szczycie włosa dając tzw. tipping. Zabarwienie włosa może mieć różny zasięg, np. u szynszyli (12) ogranicza się jedynie do szczytu, u kotów srebrnych cieniowanych (11) do 1/3, a u srebrnych pręgowanych do ok. 2/3 długości włosa. Kot niepręgowany srebrny, nazywany jest dymnym. Koty dymne (również s) mają włos jednolicie ubarwiony na całej długości, ale rozjaśniony u podstawy. Koty złote (y) mają umaszczenie podobne do srebrnego, ale szczyty włosów wyraźnie ciemniejsze, a tło o ciepłym kremowym odcieniu.

srebro i zloto

hodowla kotów syberyjskich
Ivanka Rossity*RU SIB ns 23 – czarna srebrna tygrysio pręgowana

 Umaszczenie himalajskie (syjamskie)

Specyficzną grupą kotów barwnych są koty o umaszczeniu himalajskim. Charakteryzują się ciemniejszym zabarwieniem futra w częściach dystalnych ciała (pyszczek, uszy, łapy, ogon) oraz niebieskimi oczami. Kolor futra zależy również od temperatury. Te same odmiany barwne mają ciemniejsze umaszczenie w niskiej temperaturze, a jaśniejsze w wyższej. Koty te mogą występować w dokładnie tych samych kolorach co Syberyjczyki o pełnej barwie futra, jednak z powodu dużo jaśniejszego tułowia często ciężko jest określić wzór pręgowania na taki kocie, przyjęto więc, że wszystkie koty pręgowane będą oznaczane jako koty o nieokreślonym pręgowaniu (21). Oznaczenia syjamskie opisuje się symbolem 33, jednak w FIFe z powodu ubarwienia koty Syberyjskie zostały podzielone na 2 siostrzane rasy – Syberyjską (SIB) oraz Neva Masquerade (NEM). W związku z tym, że wszystkie Nevy mają znaczenia pomija się symbol 33. Tak więc kot o umaszczeniu NEM n 21 w WCFie będzie figurował jako SIB n 21 33.

hodowla neva masquerade
Dobronega Natalis Spring *CZ – NEM n 21 09 – czarna pręgowana z białym point