Nasze koty dostają jedynie dobrze zbilansowane mokre pożywnie, co zapobiega problemom z pęcherzem moczowym, tyciu oraz częstym wizytom u weterynarza. Głównym pożywieniem jest BARF – samodzielnie robione i bilansowane mieszanki mięsne, na które składają się różne gatunki surowego mięsa, podroby (max. 15%), mięso mielone z kośćmi oraz w odpowiednich ilościach suplementy, które sprawiają, że skład jedzenia jest jak najbardziej podobny do naturalnego pożywienia kotów (myszy, szczury, nornice, drobne ptaki). Mieszanka o dobrych parametrach charakteryzuje się między innymi stosunkiem białka do tłuszczu 2:1, wapnia do fosforu 1,15, potasu do sodu 1,35 oraz łączną zawartością wody ok. 75%.
Używamy jedynie naturalnych suplementów, takich jak: żółtko jajka, wątróbka (wit. A), łosoś (wit.D)/tran z wątroby dorsza (wit. A, D), mączka z alg morskich (jod), drożdże piwne (wit. B), krew suszona (żelazo), tokovit E/Swanson Natural Vitamin E (wit. E), olej z łososia (kwasy omega-3, omega-6), wapno z alg/mączka ze skorupek jaj (wapń), sól himalajska (sód), tauryna, warzywa/łupiny nasion babki jajowatej (substancja balastowa). Można jednak zakupić gotowe preparaty takie jak: Felini Complete, TC Premix, easy B.a.r.F., Catfortan + Nekton Cat-VM. Pełny spis suplementów diety BARF można znaleźć tutaj.
Do komponowania posiłków używamy BARFnego Kalkulatora dla kotów, który można ściągnąć stąd po wpłaceniu 5zł na działania wolontariuszy z grupy Wrocławskie Koty. Istnieją również darmowe kalkulatory (w języku niemieckim):
- Judy’s BARF
- vuwi
- Pristine Paws
- Dubarfst (koszt 2€)
Uwaga! Należy pamiętać, że używając kalkulatorów należy posiadać podstawową wiedzę o suplementacji i żywieniu kotów! Kalkulator tej wiedzy nie zastąpi!
Najważniejsze rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas komponowania posiłków:
- stosunek białko:tłuszcz 2:1
- należy dostarczać ok. 5g białka na kg ciała kota dziennie
- stosunek Ca:P 1,15
- stosunek K:Na 1,35
- zawartość poszczególnych witamin (szczególnie ważne jest aby nie przekroczyć zalecanej ilości wit. D)
Można też skorzystać z gotowych przepisów.
Tutaj można znaleźć informacje dotyczące ogólnych zasad komponowania przepisów.
Oprócz tego moje koty dostają całe tuszki gryzoni i ptaków, czyli tzw. Whole Prey Diet Model. Nie dostają w ogóle karmy komercyjnej, ale od czasu do czasu daję im przysmaki (99-100% suszonego mięsa) Dokas Paski do żucia, półwilgotne, Animonda Cat Snack, Cosma Snackies, Orijen Cat Snack.
Dla zainteresowanych karmami komercyjnymi poniżej przedstawiony jest spis najlepszych na rynku karm mokrych i suchych. Należy jednak pamiętać o tym, że zawsze karma mokra jest lepsza niż karma sucha, która odwadnia organizm kota i prowadzi do chorób pęcherza, a następnie do niewydolności nerek, czyli najczęściej spotykanych problemów zdrowotnych kotów w obecnych czasach. Trzeba również zdać sobie sprawę z tego, że większość komercyjnych karm zamiast mięsa zawiera produkty pochodzenia zwierzęcego, którymi często są też zmielone korpusy, skóry, łby, pazury, ptasie pióra itp. Nie jest to odpowiednie źródło białka dla kotów. Suche karmy również zazwyczaj zawierają mnóstwo węglowodanów – a koci układ trawienny nie jest przystosowany do trawienia węglowodanów. W ludzkim organizmie glukoza powstaje po spożyciu węglowodanów, natomiast u kotów jest produkowana przez wątrobę po spożyciu białek. Po zjedzeniu węglowodanów poziom glukozy gwałtownie wzrasta, co zaburza trawienie białek, zmienia środowisko w jelitach powodując ich nieprawidłową pracę, a przede wszystkim rozregulowuje cały metabolizm, prowadząc do otyłości, cukrzycy czy uszkodzenia różnych organów wewnętrznych. Dlatego przed kupnem karmy należy zawsze przeczytać jej skład (niestety również tych karm sprzedawanych u weterynarza).
Mokre karmy dla kotów – najlepsze na rynku (pełna analiza tutaj):
- Catz Finefood
- GranataPet Delicatessen
- Feringa Menu (odmiana 2 smaki ma gorszy skład)
- Power of Nature Natural Cat
- ZiwiPeak 'Daily Cat’ Moist Cuisine
- Lily’s Kitchen Organic Dinner (szalki)
- Grau „puszka dla Łasucha” bez zboża
- Terra Faelis
- Miamor (tylko Milde Mahlzeit)
Suche karmy dla kotów – najlepsze na rynku (pełna analiza tutaj):
- ZiwiPeak
- Orijen
- Applaws
- Power of Nature – Natural Cat (odmiana Natural Cat Meadowland Mix w chwili obecnej jest najlepiej zbilansowaną suchą karmą na rynku)
- Taste of the Wild
- Porta 21
- Wildcat
- Purizon
Dla wszystkich zainteresowanych samodzielną analizą gotowych karm dla kotów: poradnik
*Pozornie koszt dobrych karm jest wyższy, jednak koty zjadają ich znacznie mniej dzięki temu, że te karmy zawierają więcej wartościowego białka i mniej „śmieci”.